piątek, 17 kwietnia 2009

Filmograf - Ahmed & Salim

http://www.nawaat.org/portail/wp-content/uploads/2009/01/ahmad_et_salim_610x.jpg

Na fali popularności South Parka powstało wiele kreskówek - klonów. Oprócz naszego rodzimego potworka mamy też wersję izraelską. Tak, tak - powitajcie Ahmeda i Salima.
"Ahmed & Salim" to stworzona przez dwóch Izraelczyków kreskówka, której bohaterami są dwaj muzułmańscy chłopcy o imionach - a to niespodzianka! - Ahmed i Salim. Obaj są synami pewnego terrorysty, który wraz z chłopcami i swoimi żonami mieszka w jaskini. Ahmed i Salim nie są jednak fanatycznymi terrorystami - bardziej przypominają amerykańskie dzieci. Grają w Pro Guitar Hero, mają profile na Facebooku, oglądają telewizję... Im bardziej ojciec chce z nich zrobić prawdziwych Obrońców Jedynej Słusznej Wiary, tym bardziej Ahmed i Salim broją.

http://trendz.pl/files/imagecache/new_255_230/files/video/1PDGjb.png

Konstrukcja fabularna każdego odcinka jest podobna - ojciec próbuje "nawrócić" chłopców na terroryzm, a oni wszystko mieszają tak, że ich pomysły odbijają się tatusiowi głęboką czkawką. Sami bohaterowie też nie są zbyt rozbudowani - Ahmed często podpuszcza młodszego Salima, który jednak jest bardzo typowym młodszym bratem (czyli właściwie esencją upierdliswa - kto ma, ten zrozumie) .

http://trendz.pl/files/imagecache/new_255_230/files/video/s6UVuP.png

Serial nie jest niczym więcej, niż klonem amerykańskiego South Parka, a twórcy nawet się z tym nie kryją (szkoda, że twórcy Włatcuf Móch nie potrafią się do tego przyznać) tyle, że przeniesionym na Bliski Wschód. Gagi opierają się na tym samym schemacie i mogą się wydać niesmaczne osobom o zbyt niewyrafinowanym guście. Pozostaje też pytanie, czy śmianie się z nieszczęścia, jakim jest wojna nie jest dwuznacznie moralne.

Strona internetowa animacji.

1 komentarz:

Apteka ćpuna pisze...

Jesteś człowiekiem, który mimo wszystko wierzy w polską kulturę. Jestem ciekaw jak zareagujesz na totalnie nieznaną sztukę - połaczenia muzyki i flimu, jaki prezentuje mój, niewydany nigdzie, projekt. Jestem ciekawy Twojej reakcji:
klipy - http://www.youtube.com/results?search_type=&search_query=APTEKA+%C4%86PUNA&aq=f
płyty do ściągnięcia - http://maldororclub.blogspot.com/2008_12_01_archive.html