środa, 27 sierpnia 2008

Do poczytania... Dożywotniak

http://img1.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/dozywotniak/1/okladka-640.jpg

http://img1.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/dozywotniak/2/okladka-640.jpg

Ostatnio wpadły mi w ręce dwa nieznane mi wcześniej komiksy z serii "Dożywotniak" autorstwa greckiego autora skrywającego się pod pseudonimem Arkas. Przyznam się szczerze, że dawno się tak nie uśmiałem - komiks jest wprost genialny!

"Dożywotniak" to popularna w Grecji seria krótkich, niepowiązanych fabularnie, pasków komiksowych charakteryzujących się cynicznym, czarnym humorem. Głównym bohaterem serii jest tytułowy Dożywotniak skazany na 622 lata więzienia. Niewesoła sytuacja, Dożywotniak jest jednak optymistycznym, przyjaźnie nastawionym do życia i nieco naiwnym osobnikiem, który cieszy się, że nie skazano go na dożywocie. Więzień szybko znajduje też kompana w postaci szczura Montechristo. Gryzoń jest maskotką większości skazanych, a przy tym jest najbardziej wredną, cyniczną, złośliwą i sarkastyczną kulą wyleniałego futra, jaką mieliśmy okazję oglądać w komiksach - jego doprowadzające skazańców do rozpaczy cyniczne teksty przebijają nawet Garfielda!

Skojarzenia z rudym, spasionym kotem są jak najbardziej na miejscu. Montechristo posługuje się podobnym poczuciem humoru, bezczelnie ojada więźniów... Mimo to "Dożywotniak" nie jest tylko plagiatem "Garfielda". Więzienna sceneria daje wyśmienitą okazję do ukazania niektórych absurdów i przywar gatunku ludzkiego.

Oprócz słownych zmagań Montechristo i Dożywotniaka mamy okazję poznać też całą galerię rozmaitych indywiduów - więziennego kapelana, dowódcę plutonu egzekucyjnego (któremu ktoś chirurgicznie wyciął poczucie humoru), najstarszego więźnia (pamięta jeszcze rządy króla), kucharza, wróbla o wdzięcznym imieniu Klementynka (przynosi Dożywotniakowi wieści ze świata), zakapiora (któremu żona przyprawia imponujące poroże) i, okazyjnie, jakiegoś biedaka oczekującego na egzekucję, którego pocieszaniem zajmuje się Montechristo (owo pocieszanie zwykle kończy się wybuchem płaczu skazańca).

Oba numery to wydatek rzędu 30 Polskich złotych - po 14,99 za zeszyt. Wbrew pozorom to niewygórowana cena, bo jeden numer "Dożywotniaka" liczy 80 stron, przy czym na każdej stronie znajdują się dwa paski co daje 320 głośnych wybuchów śmiechu za niecałe 30 PLN. Aby ostatecznie przekonać Was do zakupu zaprezentuję poniżej kilka pasków komiksu (kliknij na obrazek, aby powiększyć).

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/8b.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/12a.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/15b.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/16a.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/19a.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/szczur_w_zupie/65b.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/01.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/02.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/03.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/04.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/05.gif

http://www.arkas.org.pl/dozywotniak/parszywe_towarzystwo/06.gif


Scenariusz: Arkas
Rysunek: Arkas
Wydawnictwo: WIP
Rok wydania polskiego: 9/2003
Rok wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 80
Format: C5 poziomo
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie

Cena z okładki: 14,90 zł

1 komentarz:

Natalia Julia Nowak pisze...

Hmmm... Nie przepadam za komiksami, ale "Dożywotniak" wydaje mi się ciekawy. Pozdrawiam!