wtorek, 26 sierpnia 2008

Nowe przygody Stasia i Nel

http://steampunk.republika.pl/piechur/stas-baner360.gif

Sprawa to dość nietypowa. Otóż jak podaje serwis Retrostacja na początku czerwca 2005 roku na krakowskim targu staroci odkryto kilkadziesiąt odcinków nieznanego dotąd komiksu prasowego „Nowe przygody Stasia i Nel” z 1913 r. Znalezisko było w opłakanym stanie: zdekompletowane, pożółkłe odcinki wyrwane z gazety, niektóre poplamione lub naddarte. Brak początkowych epizodów uniemożliwiał nawet określenie daty rozpoczęcia serialu. Sądząc z numeracji, było to gdzieś w połowie 1912 r., czyli zaledwie parę miesięcy po opublikowaniu „W pustyni i w puszczy”. Niestety, nigdzie nie ma nazwisk twórców komiksu; nie wiadomo też czy Sienkiewicz w ogóle zgodził się na realizację obrazkowego sequela swojej bestsellerowej powieści. A może sam uczestniczył w tym niecodziennym przedsięwzięciu? Kto wie...

http://steampunk.republika.pl/piechur/gal/g-stas03.jpg

Serwis podjął się obróbki graficznej i publikacji nowo odkrytego dzieła. „Nowe przygody Stasia i Nel” opowiadają dalsze losy głównych bohaterów popularnej książki H.Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy”. Historia inspirowana jest m.in. książkami G.H.Wellsa ("Wojna światów") a fabuła poprowadzona jest w stylu, który dziś nazwalibyśmy steampunkiem - fantastyką bez elektryczności, gdzie dominują maszyny parowe.

http://steampunk.republika.pl/piechur/gal/g-nel01.jpg

Zaintrygowani? No, to niestety - muszę Was rozczarować. Całe to wydarzenie to jedna wielka mistyfikacja. Komiks "Nowe przygody Stasia i Nel" został napisany w 2005 roku przez Tobiasza Piątkowskiego i Janusza Wyrzykowskiego. Obaj panowie postanowili w ten nietypowy sposób wypromować swoje dzieło. Tym niemniej powstał ciekawy, innowacyjny komiks internetowy, który za darmo możecie obejrzeć na tej stronie. Polecam ze względu na oryginalne pomysły takie, jak chociażby czołg parowy o nazwie King, który zobaczyć możecie na poniższej ilustracji.

http://steampunk.republika.pl/piechur/gal/g-king03.jpg

Dodatkowo kontynuacja komiksu o nazwie "Pierwsza Brygada" jest jeszcze bardziej niesamowita - oto widzimy bowiem połączone siły Stasia Tarkowskiego, Kalego, Józefa Piłsudskiego, Bohatyrowicza ("Nad Niemnem"), mowa jest też o Wokulskim ("Lalka") z którego wynalazków korzysta Staś. Kolejny powód, by lubić ten komiks!
Polecam, bo "Nowe przygody Stasia i Nel" to kawał świetnej zabawy w stylu retro.

2 komentarze:

Maciej pisze...

A niech to. Na początku czułem że to zalatuje podpuchą ale w połowie się przekonałem że to może być prawda. Ale nie, specjalnie wyprowadziłeś mnie w pole, manipulatorze jeden.

Natalia Julia Nowak pisze...

A mnie to nie zaciekawiło. Nigdy nie lubiłam "W pustyni i w puszczy". :-/