sobota, 23 sierpnia 2008

Felieton okazjonalny - Architektura w popkulturze

Żyjemy w epoce postmodernizmu. Setki lat doświadczeń, kierunków, nurtów właśnie w tym momencie zbiega się i przeplata tworząc rzeczy zupełnie nowatorskie i oryginalne. Nowe media - filmy i gry komputerowe - są świetnymi narzędziami do twórczego mieszania wszystkich gałęzi sztuki - muzyki, obrazu, literatury, teatru... Także architektury.

http://i7.tinypic.com/53zb9yu.jpg

Do najciekawszych przykładów twórczego wykorzystania architektury w filmie z pewnością zalicza się nominowana do Oskara "Katedra" Tomasza Bagińskiego. Tytułowa Katedra zbudowana została (czy też raczej - sama się zbudowała) na wzór gotyckich katedr. Widzimy charakterystyczne dla tego stylu duże okna, cienkie ściany i sklepienie krzyżowo-żebrowe. Wybór stylu gotyckiego wydaje się w tym momencie najbardziej trafny - sposób powstawania katedry niejako wymusza jej smukły, strzelisty kształt.

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_graf/116041008898527188.jpg

Dużą rolę architektura odgrywa też w grze Prince of Perisa: Warrior Within. Z racji tematyki podjętej w grze, budowle musiały nawiązywać do tradycyjnych budowli Bliskiego Wschodu. Jednak ze względu na mroczny, posępny charakter "PoP" zaszła potrzeba modyfikacji architektonicznej - budynki stały się smuklejsze, nabrały też surowszego, bardziej topornego wyglądu.

http://i176.photobucket.com/albums/w168/extra_life/blame1.jpg

Ciekawym przypadkiem twórczego wykorzystania architektury w kulturze popularnej jest cyberpunkowa manga "Blame!" autorstwa Tsutomu Nihei. Japoński twórca komiksu daje tam upust swym architektonicznym fascynacjom - w "Blame!" mamy do czynienia z monumentalnymi budowlami, które stanowią kwintesencję wszystkich styli architektonicznych. Warto przeczytać ten komiks choćby tylko po to, by podziwiać kunszt mangaki (który studiował architekturę na Uniwersytecie w Tokio).

To zaledwie czubek góry lodowej. Całe mnóstwo dzieł współczesnej pop-kultury nawiązuje do klasycznej sztuki. Warto zwrócić na to uwagę, bo wiele postmodernistycznych "mrugnięć okiem" umyka nam podczas oglądania filmów, albo dorzynania hord Obcych w czasie sesji w Quake'a.

http://info.galerie.art.pl/galgif/esta_beksinski.jpg

3 komentarze:

Marcin "Dr.Agon" Górski pisze...

Wszystko fajnie pięknie. Tylko dlaczego ciągle mamy do czynienia z tym epickim gotykiem? Ja kapuję, fajnie to to wygląda, ale już strasznie się to nudne robi.

Michał Ochnik pisze...

Zażalenia kieruj do twórców, nie do mnie - ja tylko opisuję trendy.

Natalia Julia Nowak pisze...

Ja też lubię piękne budowle... Pamiętam, że byłam zachwycona secesyjnymi kamienicami w Wiedniu, tudzież Krzywym Domkiem w Sopocie. :-D